“Hapishaneden Kaçış”

Sokak sanatçısı Banksy, ona ait olduğu düşünülen yeni eseriyle gündemde. Oscar Wilde’a “Oysa herkes öldürür sevdiğini” dizesini yazdıran Reading Hapishanesi’nin duvarında sabaha karşı fark edilen resim, Banksy tarafından sahiplenildi. ‘Hapishaneden kaçış’ resmine yoğun ilgi var.

Dünden beri resmi görmek isteyen pek çok kişi, eski hapishanenin önüne gidiyor, fotoğraf çekiyor.

Banksy, genelde yeni resimlerini Instagram sayfasında paylaşarak doğruluyor. Şimdi, hapishaneden kaçış resmini doğruladı.

Oscar Wilde’ın 1895-97 yılları arasında cezasını çekmek üzere kaldığı Reading Hapishanesi’nin duvarındaki resmin, İrlandalı sanatçı Wilde’a bir gönderme olabileceği tahmin ediliyor. 

Bir grup insan, eski hapishanenin barınma yeri olarak satılması yerine bir sanat merkezine dönüştürülmesi için mücadele ediyor. Banksy’nin bu talebi desteklemek için de böyle bir resmi tercih etmiş olabileceği düşünülüyor.

Bu hapishanede kalan Oscar Wilde, meşhur Reading Zindanı Baladı’nı burada yazmıştı. Mahkum edildiği sırada gördüğü bir mahkumdan esinlenerek yazdığı şiir, aynı zamanda Türkçeye “Oysa herkes öldürür sevdiğini” olarak çevrilen dizeyi de içeriyor.

Birlikte olduğu kadını öldüren idam mahkumu Charles Thomas Wooldridge’in son günlerini anlatan Wilde, Wooldridge’in halinden ve yaptıklarından etkilenmişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: