Burger King’ten kötü kutlama

Burger King Dünya Kadınlar Günü için seksist bir ironi yaratmayı denedi. Sonuç pek iç açıcı değil.

8 Mart Burger King için oldukça güzel başladı. New York Times’ın arka sayfasında tam boy yayınlanan ve “Kadın mutfağa aittir” şeklinde ironik bir giriş yapan ilan, kadınların profesyonel mutfaktaki görünürlüğüne dair çarpıcı mesajlar veriyordu. Burger King’in mutfak sanatlarında akademik derece almak isteyen kadınlara yönelik H.E.R. (Restoranları Eşitleme Desteği) Bursu için hazırlanan ilan, ironik başlığıyla öne çıkıyordu.

Ancak markanın durması gereken nokta tam olarak burasıydı. Basılı medya kendi kurallarına tabi ve aynı kuralar dijital platformlarda geçerli olmayabilir.

Lakin marka burada durmadı. David Miami bu iletişimi Burger King’in Birleşik Krallık’taki Twitter hesabı için yeniden şekillendirdi.

Problem şu ki, içerik Twitter’da yeteri kadar anlaşılır olamadı. Ayrıca atladıkları bir diğer şey ise Twitter’ın bağlı tweetlerin değil, tekil tweetlerin yayılmasını kolaylaştıran mekaniği. Sonuç olarak… Tepkiler gecikmedi.

Bazı takipçiler mesajı anlayıp desteklese de birçok kullanıcı bu mesajı komik dahi bulmadı ve cevap olarak birçok tweet attı, marka her birini yanıtlamayı denediyse de başarılı olamadı.

Geri dönüşü olunmayan bir yola girilmişti bile. Burger King UK tweeti sildi ve özür diledi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: