Spotify’ın Kadınları

Her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırladığı en çok dinlenen kadın sanatçılar listesini global ve ulusal bağlamda açıklayan Spotify bu yıl da geleneğini sürdürdü.

Ülkemizde yıllardır 8 Mart Kadınlar Günü kutlamalarını, Dünya’da ve Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçıları açıklayarak yapan Spotify, 2021 listesinde kadın yapımı podcast programlarına da yer vermeyi ihmal etmedi.

Kadınlar Günü bağlamında kadının sanattaki yerine de dikkat çekerek kadın sanatçıları ön plana çıkartan platform, 1 Ocak 2021 – 22 Şubat 2021 tarihleri arasında elde ettiği verilere göre Dünya’da ve Türkiye’de en çok dinlenen sanatçıların listesini yayınladı.

Global

Dünyanın en popüler çevrimiçi müzik platformu Spotify’ın hazırladığı listede 2021’in en çok dinlenen kadın sanatçı “Taylor Swift” olurken, ikinci sırada son yılların yükselen isimlerinden biri haline gelen “Ariana Grande” ikinci sırayı aldı. Açıklanan listenin üçüncü sırasına baktığımızda Dua Lipa’yı görürken listenin devamı ise sırasıyla Halsey, Karol G ve BLACKPINK isimleriyle karşılaşıyoruz.

Global podcast yayıncılarına baktığımızda ise Ashley Flowers ve Brit Trawat’ın yayına aldığı Crime Junkie birinciliğin sahibi olurken; ikinci sırada Call Her Daddy ile Alex Cooper bulunurken TED Talks Daily ile Elise Hu listeyi üçe tamamlıyor.

Türkiye

Listenin Türkiye’deki isimlerine baktığımızda bizi hiç de şaşırtmayan bir isimle başlangıç yapıyoruz. Minik Serçe lakabıyla tanıdığımız Sezen Aksu, birinci sıradan bizlere “merhaba” derken ikinci sırada kısa süre içerisinde gönüllerimize taht kuran Zeynep Bastık’ı görüyoruz.

Spotify Türkiye’de en çok dinlenen üçüncü kadın sanatçının Billie Eilish olduğunu açıklıyor ve listenin devamında zamanında Sezen Aksu’nun yanında vokallik yapmış olan Sertab Erener ve Yıldız Tilbe ile karşılaşıyoruz.

Yıldız Tilbe’nin ardından sırayı yine dünya müzik listesinden Taylor Swift devralıyor ve Lil Zey, Ariana Grande, Lana Del Rey son olarak da Tuğçe Kandemir ile 2021’de en çok dinlenen kadın sanatçılar listesinin müzik tarafı kapanıyor.

2021’de en çok dinlenen kadın podcast yayıncılarına baktığımızda ise; Türkiye’de ilk sırada Tuluğ Özlü’nün “umarim annem dinlemez” isimli podcast yayını yer alırken ikinci sırada Deniz Dülgeroğlu’nun yayıncılığını yaptığı “Merdiven Altı Terapi”, üçüncü sırada ise Nilay Örnek’in “Nasıl Olunur?” podcast’i karşımıza çıkıyor.

Peki daha önceki yıllarda durum neydi?
2020 /// Global Top10

 1. Billie Eilish
 2. Taylor Swift
 3. Ariana Grande
 4. Halsey
 5. Camila Cabello
 6. Selena Gomez
 7. Dua Lipa
 8. Nicki Minaj
 9. KAROL G
 10. Tones and I

2020 /// Türkiye Top 10

 1. Sezen Aksu
 2. Zeynep Bastık
 3. Billie Eilish
 4. Sertab Erener
 5. Selena Gomez
 6. Camila Cabello
 7. Göksel
 8. Sıla
 9. Tones and I
 10. Halsey

2019 /// Global Top10

 1. Ariana Grande
 2. Billie Eilish
 3. Lady Gaga
 4. Halsey
 5. Dua Lipa
 6. Taylor Swift
 7. Rihanna
 8. Cardi B
 9. Selena Gomez
 10. Nicki Minaj

2019 /// Türkiye Top 10

 1. Sezen Aksu
 2. Ariana Grande
 3. Billie Eilish
 4. Gülşen
 5. Dua Lipa
 6. Sia
 7. Sertab Erener
 8. Ebru Gündeş
 9. Nil Karaibrahimgil
 10. Simge

2018 /// Türkiye Top 10

 1. Sezen Aksu
 2. Sıla
 3. Dua Lipa
 4. Sia
 5. Hande Yener
 6. Camila Cabello
 7. Taylor Swift
 8. Selena Gomez
 9. LP
 10. Ceylan Ertem

Dünya Kadınlar Günü’nde kadın sanatçıları onurlandırmak ve yüzlerine birer tebessüm oturtmak isteyen Spotify, sanatçı ruhlu kadınları onurlandırmak ve onları desteklemek için her yıl düzenlediği en çok dinlenenler listesinin dışında da adımlar attığının altını çiziyor. Önümüzdeki hafta Spotify’ın Kadın Sanatçılar ve İçerik Oluşturucular için planlarını inceliyor olacağız! 😊 Takipte kalın! 😊

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: