Çocuklara Özel Instagram

Instagram, hafta başında yayınladığı bir blog gönderisiyle 13 yaş altı kullanıcılar için güvenli bir ortam yaratmaya çalıştıklarını açıkladı. Şirket ABD’de The Child Mind Institute ve ConnectSafely ile iş birliği yaparak yeni bir aile rehberi yayınladı.

Instagram’ın 13 yaş altı versiyonu, aileler için iyi bir fikir gibi görünebilir. Çocuklar doğal olarak yaşıtlarının ya da yetişkinlerin kullandığı platformları deneyimlemek istiyor. Bunun gözetim altında gerçekleşmesi, kulağa çok mantıklı geliyor.  Ancak bu adım, önemli soruları da beraberinde getiriyor.

Messenger Kids’in 2019’da yaşadığı krizi düşündüğümüzde Instagram’ın çocuklara özel versiyonunun ne kadar güvenli olacağı tartışılır. O yıl Messenger Kids’te ortaya çıkan tasarım hatası çocukların kısıtlamaları aşarak yetkilendirilmemiş bağlantılarla iletişim kurabileceğini göstermişti.

Aynı yıl Messenger Kids ile Facebook’un “doğrulanabilir ebeveyn izni almadan veya ebeveynlere Facebook’un veri uygulamalarıyla ilgili net bir açıklama yapmadan” çocukların kişisel bilgilerini toplayarak; Çocukların Çevrimiçi Gizliliğinin Korunması Kanunu olan COPPA’yı ihlal ettiği öne sürülmüştü.

Şimdi Instagram kids için ne kadar güvenli bir ortam oluşturulacağını bekleyip göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: