YouTube ve Veri Tüketimi

YouTube Ne Kadar Veri Tüketiyor?

Kullanıcıların da interaktif bir şekilde düşüncelerini paylaşmasına izin veren çevrimiçi yayıncılık ve online video üreticilerinin de artmasıyla birlikte dünya üzerinde her iki kişiden birinin çevrimiçi video ürettiği bu dönemde YouTube ve online video platformlarının ne kadar veri tükettiğini merak edenler için Tecnopat’in elde ettiği verilere gelin birlikte göz atalım…

Çevrimiçi Video Çeşitliliği

Üretilen ve yayınlanan çevrimiçi videoların dünya genelinde günde 1 milyar saatin üzerinde izlenmesi olduğunu YouTube’un açıkladığı verilerden biliyoruz. Bu videoların içerik çeşitliliği ise oldukça fazla: sevilen kanalların ve yayıncıların profesyonel çekimlerinin yer aldığı, hikayesinin ve kurgusunun bulunduğu videoların yanı sıra; yemek tariflerinden ampul değiştirmeye, merak ettiğiniz bir konuda yapılan araştırma ve röportajlardan hobi geliştirmeye, Podcast yayınlarından evdeki küçük ev aletlerinin tamir işlemlerine kadar genişleyen bir çeşitlilik söz konusu. YouTube’un dışında da pek çok çevrimiçi video platformu mevcut.

Peki farklı kitlelere, farklı içerik türleriyle hizmet veren bu platformlarda; telefon, tablet, bilgisayar ve son olarak da akıllı televizyonlar aracılığıyla vakit geçirirken ne kadar zamanda ne kadar veri harcıyorsunuz?

Teknik İpucu: AV1 Kodlaması ve Açık Medya İttifakı

Öncelikle biraz teknik bilgi verelim: Google, Microsoft, Apple, Samsung, Amazon ve Facebook gibi teknoloji devlerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Açık Medya İttifakı(Aliance for Open Media) ne işe yarıyor ona bakalım. Açık Medya İttifakı’nın kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve veri tüketimini azaltmak niyetiyle çevrimiçi videoları %20 oranında sıkıştırarak daha verimli bir hizmet sunmaya çalıştığı kodlama bileşebi AV1’den bahsediyoruz. Daha anlaşılır şekilde ifade etmek gerekirse yüksek kalitede video seyrederken daha az veri tüketiminin önünü açan bir hizmet AV1. Google çatısı altında hizmet veren YouTube ise 2019 yılının Ocak ayından bu yana kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak adına AV1 kodlamasını kullanıyor.

AV1 Kodlama Ayarları

AV1 kodlaması sayesinde “Otomatik AV1”, “SD için AV1” ve “Her zaman AV1” olmak üzere kullanıcılarına üç farklı ayar tercihi sunan YouTube; seçimi kullanıcılarına bırakıyor. Otomatik AV1 ayarı internet hızınıza bağlı olarak en iyi oynatma seçeneğini sizin için belirleyip oynatırken, SD için AV1 ayarını kullanmak isterseniz YouTube sizin için video izlerken kullandığınız cihazın izin verdiği noktalarda çevrimiçi videoları %20 oranında sıkıştırarak daha az veri tüketmenize yardımcı oluyor. AV1’in benimsenmesi ve kullanımı şu an için çok fazla yaygın değil bu sebepten ötürü çevrimiçi videoların tamamı AV1 kodlamasına sahip olana kadar bu özellik ciddi oranda bir fark yaratmayacak.

Çevrimiçi Videoların Veri Tüketimi

YouTube’un bir saatte ne kadar veri tükettiği ise tamamen izlenen videonun hangi kalitede izlendiğine bağlı. Aşağıdaki görselde istatistiksel verileri detaylı olarak inceleyebilirsiniz 🙂

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: