Android iOS’tan Daha Tehlikeli

Trinity College‘dan Douglas Leith, Android ile ilgili önemli bir rapor paylaştı. Rapora göre Android, iOS kullanıcılarına göre 20 kat daha fazla veri topluyor. Akıllı telefonlardaki veri akışının yüksek olduğunu belirten ArsTechnica, iOS ve Android cihazlarının kablosuz olarak sürekli topladığı ve ilgili şirketlere gönderdiğini söylüyor.
Kullanıcıların veri toplamayı gizlilik ayarlarından kapatmaları durumunda bile, verilerin arka planda toplanmaya devam ettiği belirtiliyor. iOS verileri Apple’a göndermek için Siri, Safari ve iCloud gibi servisleri kullanıyor. Android kullanıcıları ise Chrome, YouTube, Google Dokümanlar, Google Messenger ve Saat gibi uygulamalardan veri alabiliyor.
Rapora göre, Android öncelikle Google’a yaklaşık 1 MB veri gönderiyor, iOS ise Apple’a yaklaşık 42 KB veri gönderiyor. Cihaz kullanılmıyorken, Google platformda her 12 saatte bir 1 MB, iOS ise 52 KB veri gönderiyor. Google’ın iOS’ten 20 kat daha fazla veri topladığı belirtiliyor ve bu durumu engellemenin çok zor olduğunu ifade ediliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: