Haziran Özel Günler

Havalar iyiden iyiye ısınmışken, sosyal medya uzmanlarına soğuk kahve arası verdirtecek işlerini kolaylaştıracak liste işte tam olarak burada! Keyifli üretimler!

1 Haziran Salı
Dünya Süt Günü

3 Haziran Perşembe
Dünya Bisiklet Günü

5 Haziran Cumartesi
Dünya Çevre Günü

6 Haziran Pazar
Diyetisyenler Günü

8 Haziran Salı
Dünya Okyanus Günü

9 Haziran Çarşamba
Donald Duck Günü

10 Haziran Perşembe
Dünya Soğuk Çay Günü

11 Haziran Cuma
Avrupa Kupası Futbol Milli Takım Açılış Maçı: Türkiye vs İtalya

12 Haziran Cumartesi
Superman Günü

14 Haziran Pazartesi
Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü

17 Haziran Perşembe
Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü

18 Haziran Cuma
Dünya Piknik Günü

19 Haziran Cumartesi
Garfield Günü

20 Haziran Pazar
Babalar Günü
Dünya Mülteciler Günü

21 Haziran Pazartesi
Dünya Müzik Günü
21 Haziran Ekinoksu
Dünya Yoga Günü

24 Haziran Perşembe
Bir Tur Yüzme Günü

26 Haziran Cumartesi
Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü

27 Haziran Pazar
Dünya Ananas Günü
Güneş Gözlüğü Günü

30 Haziran Çarşamba
Dünya Sosyal Medya Günü

Rand Fishkin’den Rapor

SEO denince akla gelen Rand Fishkin’in yayınladığı araştırmaya göre, 2020’de Google’da yapılan aramaların %65’i tıklamayla sonuçlanmadı.

Bu durumun sebebi olarak son yıllarda arama sonuçlarında en tepede görmeye alıştığımız, kullanıcı sorgusuna doğrudan cevap veren featured snippet’ler olduğu ortaya çıktı.

Bir hayli çarpıcı rakamlar içeren bu araştırmaya cevapsa geçikmedi. Google, 2020’de web sitelerine hiç olmadığı kadar fazla trafik yönlendirdiğini söyleyerek bir nevi bu araştırmayı yalanladı. Tıklamayla sonuçlanmayan aramaların sorumlusunun featured snippet’ler değil, doğru sonuca ulaşmak için kullanıcıların birden fazla arama yapması olduğunu da açıklamasına ekleyerek gönüllere su serpti.

Android iOS’tan Daha Tehlikeli

Trinity College‘dan Douglas Leith, Android ile ilgili önemli bir rapor paylaştı. Rapora göre Android, iOS kullanıcılarına göre 20 kat daha fazla veri topluyor. Akıllı telefonlardaki veri akışının yüksek olduğunu belirten ArsTechnica, iOS ve Android cihazlarının kablosuz olarak sürekli topladığı ve ilgili şirketlere gönderdiğini söylüyor.
Kullanıcıların veri toplamayı gizlilik ayarlarından kapatmaları durumunda bile, verilerin arka planda toplanmaya devam ettiği belirtiliyor. iOS verileri Apple’a göndermek için Siri, Safari ve iCloud gibi servisleri kullanıyor. Android kullanıcıları ise Chrome, YouTube, Google Dokümanlar, Google Messenger ve Saat gibi uygulamalardan veri alabiliyor.
Rapora göre, Android öncelikle Google’a yaklaşık 1 MB veri gönderiyor, iOS ise Apple’a yaklaşık 42 KB veri gönderiyor. Cihaz kullanılmıyorken, Google platformda her 12 saatte bir 1 MB, iOS ise 52 KB veri gönderiyor. Google’ın iOS’ten 20 kat daha fazla veri topladığı belirtiliyor ve bu durumu engellemenin çok zor olduğunu ifade ediliyor.

Clubhouse’a Bir Rakip Daha!

Facebook, Twitter, Instagram ve son olarak Telegram derken bu dörtlüye güçlü bir rakip daha katılıyor: LinkedIn. Evet, LinkedIn’de Cubhouse benzeri ses odaları geliştirmek için çalışmalara başlamış!

Clubhouse ile birlikte sese dayalı sosyal etkileşimin artan popülaritesini keşfeden sosyal medya platformları bir bir ses odaları geliştirmek için birbirleriyle yarışıyorlar adeta! LinkedIn’in de trendden yararlanmak için ses odaları geliştirmesi şaşırtıcı olmamıştır elbette!

LinkedIn bu hamlesi ile bir dizi yeni potansiyel fırsatları kolaylaştırırken, sektördeki varlığınızı büyütmeye yardımcı olacak seçenekler de sunabilir. İçerik oluşturucuları için yeni seçenekler oluştururken markalara kendi alanlarında topluluk oluşturmaları için de büyük bir fırsat sunuyor.

Şu anda test aşamasında olan bu özellik yakın zamanda kullanıcıların erişimine sunulacak.

Van Gölü Fotoğrafına Oy Verin

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışan astronotların çektiği fotoğrafları kapsayan yarışma düzenliyor. Dünya üzerinde bulunan çeşitli lokasyonların bulunduğu bu fotoğraflar, yarışmada sergileniyor. Yarışmanın çeyrek finallerinin devam ettiği şu günlerde ise Türkiye’nin güzelliklerini ortaya koyan bir gelişme yaşandı. Van Gölü, bugüne kadarki üç turda 28 fotoğrafı eleyerek yarı finale kaldı.

NASA, düzenlediği yarışmayı “Dünya Turnuvası” olarak nitelendiriyor. İnternet üzerinden gerçekleştirilen yarışma, dileyen herkesin dahil olabildiği bir şekilde dizayn edilmiş. İşte bu yarışmaya katılmaya karar veren Kate Rubins ise gözüne Van Gölü’nü kestirmiş gibi görünüyor. Dünyanın en büyük sodalı gölü olarak bilinen Van Gölü’nün Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çekilen görüntüsü mavinin pek çok tonunu olağanüstü şekilde yansıtıyor.

Eğer siz de NASA’nın düzenlediği Dünya Turnuvası’na dahil olmak ve Van Gölü’ne oy vermek isterseniz 5 Nisan’a kadar, burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

En Korkunç ‘Meydan Okuma’

Son yılların en popüler sosyal ağlarından bir tanesi haline gelen TikTok, çeşitli “challenge”larla insanların izlenme yarışına girdiği bir platform. Kullanıcılar, bu meydan okuma akımlarına dahil olarak kendilerini ispatlamaya, daha çok izlenmeye ve takip edilmeye çalışıyorlar. Ancak bu kez bir meydan okuma, yalnızca 12 yaşında olan bir çocuğun hayatına mal oldu.

ABD’nin Colorado eyaletinde yaşamını sürdüren Joshua Haileyesus, TikTok’taki bu meydan okumada bilincini kaybedene kadar kendini nefessiz bıraktı. Bunun üzerine bayılan ve bayıldıktan bir süre sonra erkek kardeşi tarafından bulunan çocuk, apar topar hastaneye kaldırıldı. Doktorlar, küçük çocuğun beyin ölümünün gerçekleştiğini ve yapabilecek hiçbir şeyin olmadığını söylediler.

Yaşanan üzücü olayın ardından TikTok harekete geçti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer, yaşanan olay nedeniyle üzgün olduklarını, kullanıcı güvenliğini korumanın her şeyden daha önemli olduğunu söylediler. Söz konusu meydan okumada kullanılan “#blackoutchallenge” etiketini uygulamada engellendi.

Yorumlara Mesaj Özelliği Geliyor

Instagram; kullanıcılara daha eğlenceli bir ortam oluşturmak için yeni özellikler test etmeye ve sunmaya devam ediyor. Bir Twitter kullanıcısının paylaştığı görsele göre Instagram’ın yorum özelliğinde de yeniliğe gittiği ortaya çıktı.

Instagram, kullanıcılarının bir gönderiye yorum yaparak doğrudan mesaj göndermelerine olanak tanıyan yeni bir özelliği test ediyor.

Şu anda bir yorumun altında, beğeni ve yorum seçenekleri bulunuyor. Bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan tweet’te; Instagram yorum bölümünün ekran görüntüsünü yayınladı. Görselde yanıt seçeneğinin yanında popüler sosyal medya platformunun “Message (Mesaj)” adı verilen başka bir seçenek sunduğunu paylaştı.

Yeni özellikle doğrudan Instagram gönderilerindeki mesaja dokunabilir ve istediklerinizi yazabilirsiniz. Gelen yoruma karşılık verdiğinizde; “söz konusu kullanıcı adı ile ilgili bir yoruma yanıt verdiniz” ibaresi yer alıyor. Siz de  başkasına yorum yaptığınızda, diğer kullanıcıya yanıt verdiğiniz bir mesajla bildirilir ve onlar da DM aracılığıyla size yanıt verebilir.

Bu özellik şuan test aşamasında…

WhatsApp’tan Yeni Özellik

Şüphesiz mobil mesajlaşma denilince ilk akla gelen isimlerden biri olan WhatsApp yeni özelliğini duyurdu. Bu özelliğe göre artık tarayıcınızdan WhatsApp Web’e girdiğinizde telefonunuza bağlı olma şartı kaldırılıyor.

WhatsApp Web’i kullananlar bilir, telefonunuz olmadan WhatsApp Web bir hiç! Ama artık öyle değil! Bu özellikten önce telefonunuz kapanırsa veya interneti kesilirse WhatsApp Web’deki oturumunuz da sonlanıyordu fakat bu özellikle birlikte kesintisiz bir şekilde WhatsApp Web’deki iletişiminizi devam ettirebiliyorsunuz.

Şimdilik test aşamasında olan bu özelliğin yakın zamanda gelmesi bekleniyor.

Seçilmiş Kişilere Tweet!

Twitter’dan, tweet atma şeklinizde büyük bir değişikliğe neden olacak yeni bir özellik geliyor: Artık tweetlerinizi seçtiğiniz kullanıcılar ile paylaşabileceksiniz! Tweetlerini herkesle paylaşmak istemeyen kullanıcılara, seçecekleri alt kullanıcı grupları ile tweet paylaşabilecekleri “Topluluk” adlı yeni bir grup benzeri seçenek sunulacak.

Topluluklar” her tweet için belirli bir kitle seçmenize olanak tanır. Böylelikle Twitter kullanıcıları tüm takipçilerini alakasız yere sıkmaktan kurtaracak, istediği kişiyle tweetlerini paylaşabilecek ve daha da önemlisi bu amaç için ayrı bir Twitter profilleri oluşturmak zorunda kalmayacak. Ne iyi ama!

Topluluklar ile kullanıcılar özel ilgi alanları etrafında kullanıcılarla etkileşime girecek ve bu sayede daha yakın topluluklar geliştirilirken daha fazla katılım sağlanmış olacak.

Şu an test aşamasında olan bu özellik en yakın zamanda tüm kullanıcılara sunulacak gibi görünüyor.

Etkili Reels Kullanımı

TikTok’u kopyalayıp kendi uygulamasına entegre eden Instagram, Influencer ve markaların etkili Reels videoları üretebilmesi için için bir rehber yayınladı.

İşte etkili bir Reels kullanımı için yapılması gerekenler;

1- İnsanlara ilham veren, onlarda belirli duyguları harekete geçiren Reels içerikleri oluşturun.

2- Cihazınızın kamerasıyla değil Reels kamerasıyla orijinal ve etkili Reelsler oluşturmalısınız.

3- Reels’in müzik kütüphanesindeki müzikleri kullanın. Aksi halde hesabınız telif hakkından ötürü kapatılabilir.

4- Sosyal medya trendleri, gündemdeki konular ve popüler konularda Reels içerikleri üretmeye gayret edin.

5- İnsanları şaşırtan ve onları güldüren içerikler oluşturun.

6- İzleyiciyi ilk saniyeden itibaren etkileyecek onu ilk anda içeriye çekecek Reels’ler oluşturun. Videonun ilk saniyeleri çok önemli.

7- Reels’inizi bir sürprizle veya şaşırtıcı bir hareketle bitirin.

 

Etkili bir Reels için YAPILMAMASI GEREKENLER

1- Reels videolarınıza Reels müzik kütüphanesi dışında müzik eklemeyin. Bu durum telif haklarından ötürü hesabınızı tehlikeye atar.

2- Üzerinde TikTok logosu olan Reels’lerin platform içerisindeki erişimi azaltılmaktadır. Bu nedenle TikTok logolu Reels’ler paylaşmak etkileşim oranınızı büyük ölçüde düşürebilir.

3-  Hikayesi olmayan Reels’ler insanları etkilemez.

4- Instagram topluluk kurallarını okuyun ve bu kurallara aykırı Reels’ler üretmeyin.